Sport coraz częściej jest łączony z psychologią i rozwojem osobistym. Wiele sportowców jest narażonych na nieustanną presję otoczenia i czasami potrzebują dodatkowej motywacji. Będąc stale narażonych na silny stres, można stracić sens wykonywanych czynności. Następstwem tego mogą być choroby psychiczne, takie jak depresja. Niestety wiele zawodników dalej lekceważy problem i nie ma pojęcia, skąd wynika ich słabsza forma. Jak połączyć rozwój osobisty i psychologię, żeby nieustannie rozwijać się jako sportowiec?
Nieustanny rozwój psychologii i coachingu
Rozwój osobisty ma coraz większe znaczenie i podobny jest do sposobu odżywiania. Oba były silnie lekceważone w przeszłości. Liczył się jedynie trening i tysiące godzin poświęcone na boisku i korcie. Coraz więcej specjalistów od rozwoju zauważyło jednak zależność wyników od samopoczucia czy zdrowego odżywiania. Dzisiaj jest to już oczywistość. Forma sportowca to nie blackjack online, gdzie wszystko zależy od szczęścia i przypadku, ale suma poszczególnych wyrzeczeń i wyborów życiowych.
Zaniedbania z dzieciństwa
Ostatnio głośno było o sprawie utalentowanej Naomi Osaki, która wycofała się z turnieju Rolanda Garrosa. Przyczyną była nieustanna presja od najmłodszych lat, która zaowocowała depresją. Japonka przyznała, że wynikało to z zaniedbań z dzieciństwa. Etapy dojrzewania sportowca to kluczowe momenty dla jego rozwoju. Odrobinę łatwiej mają osoby w sportach drużynowych, którzy mogą liczyć na wsparcie kolegów z zespołu. Gorzej w przypadku sportów indywidualnych, kiedy zawodnik jest pozostawiony samemu sobie.
Prywatny psycholog lub coach
Rozwój osobisty można kształtować od najmłodszych lat. Duża w tym rola psychologów dziecięcych, w skrajniejszych przypadkach psychiatrów. W dorosłym wieku można skorzystać z usług coachów, którzy dbają o motywację i pomagają radzić sobie z presją. Prywatne wizyty to zazwyczaj regularne sesje, które odbywają się raz lub kilka razy tygodniowo. Polegają one na prześledzeniu aktualnych emocji sportowca i obróceniu negatywnych myśli w te pozytywne.
Jak rozwój osobisty wpływa na sportowca?
Prywatne sesje i terapia psychologiczna lub coachingowa to świetne narzędzia rozwojowe. Pomagają one zapomnieć o przeszłości i skupić się na przyszłości. Zawodnik odkrywa swoje utajnione motywacje. Słabe strony zamieniane są w nowe atuty. Specjalista stara się odtwarzać różne sytuacje z życia sportowca (np. konferencje prasowe) i sprawdza reakcję zawodnika. Przekłada się to na większą kontrolę w codziennym życiu. Psycholog czy coach dostarcza też dodatkowe techniki relaksacyjne, takie jak medytacja czy joga.
Czy rozwój osobisty jest nam koniecznie potrzebny?
Wszystko zależy od konkretnego sportowca. Wiele zawodników poradzi sobie bez rozwoju osobistego. Nie trzeba jednak mieć problemów z psychiką, żeby znacznie polepszyć swoje wyniki. Terapia i sesje są absolutnie dla każdego. Jeżeli sportowiec czuje, że może grać lepiej, przy odrobinie zmniejszonych emocjach – warto zaryzykować. Przekłada się to nie tylko na wyniki sportowe, ale też życie prywatne i rodzinne.